Automat? Neznášam ho!
Sedíte vo svojom aute, kýva vám sused, aby ste ho odviezli. Zastavíte, kamarát nastúpi a vtom momente mu padne pohľad na vašu riadiacu páku. Nasleduje pohoršený pohľad a otázka. Ty máš automat?!
Takýmito scenármi sme si už prešli asi mnoho. Reči na tému automatická verzus manuálna prevodovka. Skúsme sa teraz ale objektívne pozrieť na výhody či nevýhody jednej aj druhej strany.
Manuál je rýchlejší
Netvrdím, že to stopercentná pravda, ale mnohí šoféri argumentujú práve týmto faktom. A musíme objektívne priznať, že pri prudkom rozbehu, napríklad na križovatke, je spoľahlivý šofér s manuálnou prevodovkou často rýchlejší, ako šofér s automatom. Dnešné nové automobily s pokročilejším technologickými a automatickými prevodovkami však odstraňujú postupne aj tento problém. Manuálna prevodovka ale taktiež umožňuje šoférovi priamy kontakt s motorom a ponúka variabilné možnosti ako dokonale a spoľahlivo ovládať svoje auto. Či už sa jedná o rozbeh na snehu alebo inom náročnom teréne.
Automat je pohodlnejší
To je asi jeden z najsilnejších argumentov zástancov automatickej prevodovky. Je objektívna pravda. Automatická prevodovka je skrátka pohodlnejšia aj jednoduchšia. Samozrejme, je potrebné taktiež naučiť sa s ňou zaobchádzať. Problémy s ňou budú mať najmä šoféri, ktorí dlhé roky jazdili autom na manuálnych prevodovkách.
Ako hlavnú nevýhodu automatickej prevodovky by sme mohli objektívne posúdiť jej nie úplne konkrétny cit šoféra pri kontakte s motorom. Je tam určité oneskorenie, človek musí počítať s tým, že keď prudko pridal plyn, niekoľko milisekúnd prevodovka potrebuje na aktualizovanie správneho prevodového stupňa. Taktiež, pokiaľ sme majiteľom starších mobilov so staršími automatickými prevodovkami, sú tam rôzne nedokonalosti ako oneskorene, nespoľahlivosť tak ďalej.
Či už patríte medzi obhajcov manuálnej, či automatickej prevodovky, neexistuje jednoznačná odpoveď, ktorá prevodovka je lepšia. Existuje len odpoveď, na aký konkrétny účel je ktorá konkrétna prevodovka lepšia.