Ako úspešne vypestovať baklažán
Baklažánom sa v našich klimatických podmienkach darí veľmi dobre. ide o príbuzných zemiakov, či paradajok. Mnohým ľuďom, ktorí sa pokúšali túto zeleninu pestovať, však ich plány stroskotali ešte pred samotným vysadením na voľný záhon. Väčšinou im totiž sadeničky nedorástli do viac ako dvojcentimetrovej veľkosti. Ako teda postupovať, aby sme sa mohli tešiť i z vlastných plodov?
V našich klimatických podmienkach, baklažán pestujeme zásadne z predpestovaných priesad. Patria k rastlinám s najdlhšou vegetačnou dobou. Iba samotné klíčenie trvá minimálne dva týždne. Preto je potrebné, semená zasadiť čo najskôr. Začnite pokojne už v prvej polovici februára. Najneskôr to môžete vyskúšať ešte do polovice marca, avšak úspech nie je zaručený.
- Na výsev si vyberte kvalitný záhradnícky substrát. Môžete ho taktiež vydezinfikovať, a to asi hodinovým pečením v rúre pri sto stupňoch Celzia. Tak budete mať istotu, že semená alebo rastliny nenapadne choroba.
- Semená vysaďte po jednom (sú totiž dostatočne veľké) do menších nádob. Pokojne aj do obalu od vajíčok.
- Zasaďte ich približne do hĺbky jedného centimetra.
- Semienka dobre zalejte a prikryte mikroténovým vrecúškom. Urobte na ňom však niekoľko otvorov, aby substrát nezačal plesnieť.
- Semená potrebujú na klíčenie slnko ale hlavne vysokú teplotu. Klíčia pri minimálne dvadsiatich piatich stupňoch, ideálna teplota je však až okolo tridsiatich. Na rozdiel od iných rastlín, môžete nádobu s vysiatymi semenami pokojne položiť na dosku, ktorú umiestnite priamo na radiátor.
- Približne po dvoch týždňoch, by sa mali objaviť prvé nadzemné časti. Keď vyrastú do približne dvoch centimetrov, môžete ich opatrne presadiť do väčších nádob. V nich prečkajú až do doby, kým ich nepresadíte vonku.
Na voľný záhon baklažány vysádzame najskôr v druhej polovici mája. Obľubujú výživnú pôdu, dostatok vlahy a pravidelnú bohatú zálievku. Môžete ich pohnojiť maštaľným hnojom, alebo priemyselným hnojivom na plodovú zeleninu.