Nezařazené

Má virtuálna realita hranice?

Nie každoročne, ale pomaly každý mesiac sa uskutočňuje nový festival pre herných šialencov a vývojárov. Každí sa z času na čas rád stretne so svojimi spoluhráčmi, ktorých pozná len z obrazovky svojho herného počítača. Často to ale nie je len o tom. Firmy, ktoré majú na starosti nové hry a návrhy prichádzajú s niečím novým takmer okamžite, ako vydajú nejaký podarený titul. Zdalo by sa, že toto šialenstvo opadne, už len preto, že sme si na to zvykli. Kto si to myslí, mýli sa. Nežijeme v deväťdesiatich rokoch, ale o chvíľu sa začína nové desaťročie, ktoré sa bude niesť v znamení virtuálnej reality. Tá bola doteraz neprebádaná a nepoznaná. Už dnes si môžete na veľtrhoch pozrieť malú ochutnávku, ako bude vyzerať svet o dvadsať alebo aj desať rokov.

realita.jpg

Nové nástrahy

To, že mnoho ľudí zamieňa skutočné žitie za hru sa stáva často, a to aj u dospelých, ktorí na počítačoch vyrastali. Nie je neobvyklé nájsť v hráčskej komunite aj štyridsať ročných ľudí, ktorí majú svoje rodiny, no viac času trávia pred monitormi.
Virtuálna realita ponúka súce nový a neprebádaný svet, no aj výstrahu pre ľudstvo. Dnes už nie sú VR okuliare ničím zaujímavé a do obchodov sa pomaly dostávajú rukavice alebo aj celé obleky, ktoré majú korešpondovať s nereálnymi zážitkami, keď budete hrať. Tlak, teplo, chlad alebo vánok, to všetko vedia nasimulovať a je len otázka času, kedy sa príde s niečím novým a neobjaveným. Niečím, čo nás už úplne odtrhne od reality.

virtuální realita.jpg

Zdá sa, že sa vývojári snažia čo najviac zarobiť na svojich verných fanúšikov. Príkladom je Electronic Arts, ktorý aj napriek znižujúcej sa kvalite dodaných hier neznižuje ceny, naopak, snaží sa zmiasť fanúšikov a presvedčiť ich k nákupu ďalších dodatkov.
Sme na prelome veľkého technického pokroku alebo je to križovatka, kde si budeme musieť vybrať, či budeme stáť nohami pevne na zemi? Pre businessmanov je to jednoduchá otázka, pre hráčov, ktorí denne trávia hodiny vo fantázií je to možno memento, že existuje skutočný svet. Ten by sa mal spoznávať, nie umelé a izolujúce interakcie s technikou.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Má virtuálna realita hranice?