Ako postupovať pri narušenom povrchu
Vtedy je nutné zasiahnuť a ošetriť jej rany. Ukážeme vám pár príkladov.
Realizácia a konštrukcia betónovej podlahy je všeobecne považovaná za jednoduchú. Máme jednoducho zažitú predstavu, že ju zvládne každý, pritom opak je pravdou. K porušeniu materiálu dochádza často už pri realizácii a potom aj v nasledujúcich mesiacoch. Je potrebné si uvedomiť, že konštrukcia je neustále zaťažovaná, a preto je potrebné mať podstatné znalosti k jej profesionálnemu položeniu.
Pozrieme sa spoločne na prípady, kedy sa oprava betonu moc nepodarila.
Prašnosť povrchu
Základnou chybou je takzvané „sprašovanie“, ktoré vedie k drobeniu podlahy. Príčinu môžeme hľadať napríklad u vyššieho mechanického zaťaženia alebo aj chybu v konštrukcii.
Pre opravu môžeme zvoliť hneď niekoľko postupov:
· Penetrácia podkladu pomocou nástrekov na ošetrenie a spevnenie povrchových vrstiev betónu
· Opatrenie povrchu konštrukcie celým náterovým systémom
· Vytvorenie novej, dostatočne únosnej vrstvy. Toto riešenie je radikálnejšie a najmenej obľúbené, ale v mnohých prípadoch nevyhnutné.
Trhliny v povrchu
Tento problém rozhodne nepodceňujte, ale zároveň nie je potreba kvôli tomu hneď začať vyvádzať. Trhlina väčšinou indikuje problém na konštrukcii, ale môže mať samozrejme aj rad iných príčin. Prehliadkou konštrukcie sú zisťované nasledujúce skutočnosti: počet trhlín, ich šírka, individuálne i vzájomná orientácia. Ďalej je nutné zistiť, či je vrstva, v ktorej trhlina vznikla, ukotvená k podkladu a či je teda šanca, že bude plniť svoju funkciu. Hľadajte taktiež prípadné deformácie, ktoré môžu viesť k ďalšiemu poškodeniu a tomu potrebujeme zabrániť.
Menšie defekty môžete vyplniť pomocou nízko viskózne živice, bohužiaľ oprava bude ale viditeľná. Preto budete musieť pokračovať ďalšou povrchovou úpravou pre zjednotenie. U väčších problémov dobre poslúžia profily, ktoré zošijú všetky defekty.
Ako vidíte jedná sa o veľmi zložitý proces, na ktorý sa oplatí najať si odborníka.